ביזיון המשכורות האסטרונומיות של שופטי העליון: ממוצע של מיליון ש"ח משכורת בשנה למגזר הכי מזיק והכי לא יעיל במשק

Spread the love

הכתבת דנה ירקצי מוואלה מדווחת היום 6.2.2020 מה הם סכומי העתק ששופטים, מזכירות בבתי המשפט ועובדי הנהלת בתי המשפט מרוויחים. ירקצי מדווחת על משכורות של 1.4 מיליון ש"ח לשנה לשופטים! השופטת רונית רוזנפלד, מישהי שאף אחד לא מכיר, דמות סתמית לחלוטין במערכת המשפט מרוויחה 116,449 ש"ח בחודש. זה 1.4 מיליון ש"ח לשנה. אסתר חיות מרוויחה פחות ממנה, 89,356 ש"ח בחודש שזה כמעט 1.1 מיליון ש"ח. אחת מהמחוזי ברכה בר זיו מרוויחה 88,832 ש"ח בחודש (1,066,000 ש"ח בשנה). מה שמעניין זה איך הפטריארכיה מרשה לנשים האלה להרוויח כל כך הרבה כסף? מה עם תקרת הזכוכית? איך כל כך הרבה נשים שלא תורמות הרבה למשק, עצלניות, לא אוהבות לכתוב פסקי דין, לא נעימות בכלל, מרוויחות כל כך הרבה כסף, ואח"כ כשהן כן כותבות פסקי דין הן כותבות שנשים מרוויחות 30% פחות מהגבר, ושיש תקרת זכוכית שלא מאפשרת לנשים להתקדם בחברה הישראלית, ושבכלל הנשים כל כך מסכנות כי הגברים מונעים מהם קריירה. איך זה ייתכן?

מפליא גם איך החשבים במשרד האוצר מאפשרים את תשלומי המשכורות האלה למגזר שהוא הכי עצלן במדינה, הכי בלתי יצרני, והכי בזבזני במדינה? השופטות האלה קובעות דיונים חצי שנה ולפעמים 9 חודשים קדימה. זה מראה עד כמה הן לא יעילות ומורטות את העצבים של בעלי הדין ועורכי הדין. מי שמגיע אליהן רואה נשים זעופות פנים שמייד מתחילות לצרוח ודורשות שהמערער ימשוך את הערעור, או שהתובע יוותר על תביעתו, כי לא בא להן לשבת ולשמוע הוכחות, ולא בא להן לכתוב פסקי דין. הן גוררות משפטים במשך שלוש, ארבע וחמש שנים. הן כותבות פסקי דין שאין להם כל קשר לראיות שמציגים להן. הן מתעללות באזרחים, מוציאות להם את המיץ, ועל זה הן מקבלות מעל מיליון ש"ח בשנה?

קחו לדוגמא את השופט ג'ורג' קרא, זה שמרשיע כל אדם שמגיע אליו ולא חשוב על מה, העיקר להרשיע. הוא מרוויח 82,131 ש"ח בחודש שזה 985,500 ש"ח בשנה. כמעט מיליון ש"ח, אבל זה עדיין 42% פחות מרונית רוזנפלד. איך הוא הפטריארך הערבי מסכים לקבל פחות כסף מאישה? מה זה אומר שהוא שווה פחות מאישה? אולי זה אומר שהתפוקה שלו היא 42% פחות מאישה? אולי הכישורים המשפטיים שלו הם 42% פחות מאישה? איך הכבוד הערבי שלו מאפשר לו לקבל משכורת נמוכה מזו של חברתו ענת ברון, למשל? ענת ברון מרוויחה כמעט 2,000 ש"ח יותר ממנו בחודש. האם ההשכלה שלה יותר מוצלחת מההשכלה של ג'ורג' קרא? מעניין מה ענת ברון עושה עם אותם 2,000 ש"ח בחודש.

כאשר המשק נכנס לקיפאון בגלל הקורונה, וההצאות האסטרונומיות של רפואת הקורונה ופיצויים לאלו שיצאו לחל"ת או לפיטורין, מן הראוי שמייד יקצצו לשופטות האלה את השכר בלפחות 75%.

ג'ורג' קרא מרוויח כמעט מיליון שח בשנה כדי להרשיע כמה שיותר אנשים
ג'ורג' קרא מרוויח כמעט מיליון שח בשנה כדי להרשיע כמה שיותר אנשים

הנה הכתבה של ירקצי: https://news.walla.co.il/item/3339043

העלאות של עשרות אלפי שקלים בשנה לשופטים: שיאני השכר במערכת המשפט

לאחר פרסום דוח השכר בשירות המדינה, נחשפת לבקשת וואלה! NEWS והתנועה לחופש המידע רשימת שיאני השכר במערכת המשפט. נשיאת העליון הרוויחה כ-90 אלף שקלים, ובראש הרשימה עומדת שופטת בית הדין לעבודה לשעבר שקיבלה 116 אלף. וכמה מרוויחים עובדי ביהמ"ש העליון? כל הנתונים

אחר פרסום דוח השכר בשירות המדינה, שלא כלל נתונים על אודות מערכת המשפט, המספרים נחשפים היום (רביעי) לבקשת וואלה! NEWS והתנועה לחופש המידע. הנתונים מציגים העלאות של עשרות אלפי שקלים בשנה, שמגיעות גם ליותר מ-21 אלף שקלים. ברשימת מאה השופטים בעלי השכר הברוטו הממוצע הגבוה ביותר, המספרים נעו בין 65 ועד ל-116 אלף שקלים לחודש, כששכרה של נשיאת בית המשפט העליון עמד על כ-90 אלף שקלים.

אתמול פרסם הממונה על השכר במשרד האוצר, קובי בר נתן, את דוח הוצאות השכר במשרדי הממשלה לשנת 2018. מתוך כרך עבה של פרסומים ומחקרים, הנתונים על שלוש קבוצות של עובדי מדינה נותרו חסרים: עובדי משכן הכנסת, מבקר המדינה ושכר השופטים. הסיבה לכך היא שבאופן יוצא דופן, קבוצות אלה הן היחידות שהממונה על השכר באוצר לא קובע את שכרם. זאת, להבדיל מצה"ל, המשטרה, קופות החולים, השלטון המקומי והאוניברסיטאות. במקום זאת, שכרן נקבע על ידי מנכ"ל משכן הכנסת, מנכ"ל משרד מבקר המדינה וועדת הכספים לשופטים, בהתאמה.

בין השנים 1995-2015, שכרם של השופטים קפץ ביותר מפי שניים, ללא תוספות ותק. בנוסף לכך, גם הצמדת היוקר מקפיצה את שכר השופטים הוותיקים. בדצמבר 2018, מספר העובדים במערכת בתי המשפט עמד על 4,301, ומספר השופטים והרשמים עמד על 816, והרשימה כוללת שופטי בית המשפט העליון, שופטים מבית המשפט המחוזי וכן שופטים מבין הדין הארצי והאזורי לעבודה. שיאנית השכר, לפי הרשימה, היא השופטת בדימוס רונית רוזנפלד מבית הדין הארצי לעבודה, ששכרה עמד על 116,449 שקלים בחודש.

לצד השופטים, מתפרסמת גם רשימת עובדיה האחרים של מערכת המשפט בעלי השכר הגבוה ביותר, בהם עובדי מנהלה ומזכירות ראשית. בין שיאני השכר בקטגוריה זו, המרוויחים בין 33 ל-46 אלף שקלים בחודש, נמנים בין היתר המזכירה הראשית לבית המשפט העליון, מנהלת מחוז בית המשפט ירושלים, היועץ בכיר לנשיאת בית המשפט העליון וסמנכ"ל ביטחון ותפקידים מיוחדים.

ביזיון המשכורות האסטרונומיות: שופטת מרוויחה 1.4 מיליון ש"ח בשנה
ביזיון המשכורות האסטרונומיות: שופטת מרוויחה 1.4 מיליון ש"ח בשנה

מאחר שהמשכורות במערכת המשפט אינן גלויות לציבור, עברה שנה שלמה עד שהנהלת בית המשפט ענתה לבקשת חופש המידע שהוגשה, וחשפה את שיאני השכר בקרב השופטים. יחד עם זאת, בנתוני השכר לא ברור כיצד השכר התפתח לאורך זמן – אם הוא עלה או ירד, אם כמויות השופטים עולה או יורדת, מה פערי השכר בין נשים לגברים, ומה הפערים בין עובדים בני מיעוטים לעובדים יהודים. במספרים שפורסמו אף לא נכתב מה עלות ההעסקה של אנשי בית המשפט, ומה גודל הפנסיה התקציבית שלהם.

רק לאחרונה, מתחו שופטי בית המשפט האזורי והארצי לעבודה ביקורת על התנהלות המדינה ביחס להעסקת עובדים, על אפליה בין נשים לגברים או בין מיעוטים ליהודים, ודרשו שקיפות. אך למרות שנתוני השכר במערכת המשפט פורסמו – השקיפות שעליה מדברים השופטים, לא קיימת בכל הנוגע לעלות ההעסקה והפנסיה שלהם.

מהנהלת בתי המשפט נמסר בתגובה כי "ההשוואה בין נתונים שונים אשר ניתנו לגורמים שונים בשנים קודמות עשויה להצביע על פערים שאינם בהכרח נכונים היות שבסיס הנתונים עליו מסתמכים הנתונים שנמסרו עשוי להיות שונה". לטענתם, בשנת 2017 נמסרו נתוני משכורת ברוטו שוטף ממוצע חודשי למשרה מלאה, בניכוי גילום מס, בגין תוספות שאינן שכר והוצאות רפואיות (כפי שצוין במענה לבקשה) ואילו השנה נמסרו נתוני שכר ברוטו ממוצע.

"בהתאם לסעיף 10 לחוק יסוד השפיטה, שכרם ותנאי העסקתם של השופטים נקבע על ידי ועדת הכספים של הכנסת והוא מפורט בהחלטת משכורת נושאי משרה שיפוטית, התשמ"א – 1981. שכרם של השופטים מוצמד לשכר הממוצע במשק, ומשתנה בהתאם לוותק השיפוטי שלהם. שכר היסוד של השופט נקבע בהתאם לערכאה בה הוא מכהן ולתפקיד בו הוא נושא".

הם הוסיפו כי "לתפקידו של שופט שמכהן בתפקיד ניהול של נשיא או סגן נשיא, מתווסף גמול ניהול בשיעור של 5% או 3% בהתאמה. שכרם של השופטים מושפע אף משיעור תוספת הוותק לה הם זכאים ומרכיבי השכר הנוספים כמפורט בהחלטת משכורת של ועדת הכספים".

עו"ד איה מרקביץ, היועצת המשפטית של התנועה לחופש המידע מסרה כי "בעוד שהכנסת מסרה את נתוני שכר עובדיה, לבקשת התנועה, במסגרת פרק הזמן שקובע חוק חופש המידע, ומשרד המבקר אף פרסם את נתוני שכר עובדיו לציבור, נענתה הנהלת בתי המשפט לבקשת המידע שהגישה התנועה רק מקץ שמונה חודשים ויותר – יותר מכפליים מפרק הזמן המירבי שקובע החוק למתן מענה".

לנתונים המלאים – לחצו כאן

ברק לייזר מרוויח 550,000 ש"ח בשנה על עבודה פקידותית בהנהלת בתי המשפט
ברק לייזר מרוויח 550,000 ש"ח בשנה על עבודה פקידותית בהנהלת בתי המשפט

שיאני השכר בקרב עובדי המנהלה והמזכירות במערכת המשפט

  • היועץ המשפטי, ברק לייזר – 45,830 שקלים
  • מנהלת מחוז בית משפט השלום בירושלים, אדלה מזרחי – 38,568 שקלים
  • סמנכ"לית פיתוח תכנון אסטרטגיה במערך השיפוטי, שרון בר-דור – 38,084 שקלים
  •  סמנכ"ל ביטחון ותפקידים מיוחדים, איל רחלי (פרש) – 37,724 שקלים
  •  מנהלת אגף בכירה, מחקר משפטי אמפירי, גלי אביב – 37,5925 שקלים
  • מזכירה ראשית, בית המשפט העליון, עידית מלול – 37,575 שקלים
  • מנהל תחום בכיר, טכנולוגיות ופיתוח, דוד קסטיאל – 37,310 שקלים
  • יועץ בכיר לשעבר לנשיאת בית המשפט העליון, רון גולדשטיין – 36,170 שקלים
  • סמנכ"ל בכיר, בינוי ולוגיסטיקה, זורח קלנר – 36,112 שקלים
  • סמנכ"ל תכנון ואסטרטגיה, מיכאל שפירא – 36,936 שקלים
משכורות שופטים ממוצע מיליון ש"ח בשנה על תפוקה לא יעילה
undefined

undefined

התנועה למען איכות השפיטה בישראל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.