משרד הרווחה מתעלל במוגבלים השוהים בהוסטל מעון איל"ן בשכונת גילה ירושלים – 40 מעלות בחום ללא מיזוג

Spread the love

40 מעלות ללא מזגן במעון למוגבלים – הדיירים במעון איל"ן בשכונת גילה בירושלים מתקשים לשרוד את החום הקיצוני של הקיץ הזה. כבר 4 שנים שמבטיחים להם פתרון, אך הם עדיין ממתינים. שר הרווחה כינס דיון מיוחד. צפו בדיירים מתחננים לעזרה

http://www.mako.co.il/news-israel/education-q3_2015/Article-43a0fd07f721f41004.htm

בזמן שברחבי המדינה שוררים עומסי חום כבדים בשבועות האחרונים, עשרות בעלי מוגבלויות המתגוררים במעון איל"ן בשכונת גילה שבירושלים נאלצים להתמודד עם הטמפרטורות הגבוהות בעזרת מאווררים בלבד. "אנחנו פשוט לא יכולים לישון, קשה לנו לנשום", מחו הדיירים שכבר שנים מתחננים למזגנים. "אף אחד לא עוזר לנו".

בשנים האחרונות מידות החום המורגשות ברוב אזורי המדינה הולכות ומקצינות וההתמודדות עם הקיץ הופכת לקשה במיוחד ללא מזגנים. בגל החום של סוף השבוע האחרון נמדדו כ-40 מעלות בבירה, אולם הדיירים במעון בגילה נאלצים להתמודד, בנוסף למוגבלויות שמהן הם סובלים, גם עם החום הבלתי נסבל.

"ביקשנו שבהקדם האפשרי יעזרו לנו", הסבירה ר' המתגוררת במעון, כשברקע נשמע קולו של המאוורר. "בשעות הלילה והבוקר אני נוטפת זיעה כי חם לי נורא".

מחכים למזגן מ-2012

דייר אחר סיפר כי מנכ"ל איל"ן שמעון צוריאלי הבטיח לדיירים כבר בשנת 2012 כי יותקנו מזגנים בחדרי המגורים, אך הדבר עדיין לא בוצע. "כבר ארבע שנים שאנחנו מחכים למזגנים והם אינם", טען. "המאווררים לא עוזרים לנו. אנחנו חייבים מזגנים דחוף ומשרד הרווחה לא עוזר בכלום".

לדברים הצטרפה גם עליזה סוויסה, המתגוררת אף היא במעון, שטענה כי החיים במבנה הפכו לבלתי נסבלים. "למרות ההבטחות, אנחנו לא רואים שום סימן להתקנת מזגנים בקרוב", אמרה. "מדובר בדיירים בגיל המעבר הסובלים מגלי חום גם בטמפרטורות יותר נמוכות. זה לא אנושי. זו התעללות בחסרי ישע. הגענו לקצת היכולת לסבול. אין שום סיבה בעולם שנחייה כך".

מי אחראי לתקצוב?

בתגובה לטענות הדיירים, בעמותת איל"ן טענו כי העיכוב מתרחש בין השאר בשל מחלוקות תקציביות מול משרד הרווחה. "תקצוב מעון גילה נמצא בדיונים מזה זמן רב בין איל"ן למשרד הרווחה בשל גירעון תקציבי של יותר ממיליון שקלים בכל שנה", אמרו באיל"ן. "רואה חשבון חיצוני שמונה על ידי משרד הרווחה בדק את טענות איל"ן ומצא אותן נכונות".

 "מחכים כבר 4 שנים", מאוורר במעון
"מחכים כבר 4 שנים", מאוורר במעון

באיל"ן טענו גם כי "משרד הרווחה קבע תכנית לתקינת כוח אדם ועלויות עבור צרכי הדיירים לפני 25 שנה ומאז זו לא שונתה, חרף העובדה שתשומות הטיפול בדיירים השתנו באופן דרמטי. בין היתר שוהים היום במעון דיירים המוגדרים במצב 'סיעודי מורכב' שיש צורך ברישיון משרד הבריאות כדי לטפל בהם. היות ואיל"ן לא הצליחה להגיע להסכמה עם משרד הרווחה ומשרד הבריאות לגבי הפעלת המחלקה ולא נמצא פתרון לגירעון השוטף הקיים היום, ביקשה איל"ן בכתב להשתחרר מניהול המעון והודיעה שבהתאם לחוזה היא מבקשת לסיים את הטיפול בדיירים".

באיל"ן הדגישו כי "תשתית החשמל בבניין מיושנת ואין אפשרות להתקנת מזגנים ללא החלפת כל מערכת החשמל והתקנת מיזוג באופן מרכזי". זאת ועוד, בעמותה הבהירו כי בימים אלה מתקיימים דיונים מואצים בין הנהלת משרד הרווחה לאיל"ן בדבר עתידו של מעון הנכים גילה. "אם יוסכם ותימצא הדרך שאיל"ן תוכל להמשיך לטפל בדיירים אלה ומשרד הרווחה יתחייב במסגרת ההסדר לשאת גם בעלות הכרוכה בהפעלת המזגנים, איל"ן יגייס את התקציב הדרוש להתקנה".

משרד הרווחה עם התקציב השלישי בגודלו במדינה, מבזבז את התקציב על תוספת לשכר לפרזטיות הסוציאליות.

תקציב משרד הרווחה יגדל בשנת 2016 בכ-660 מיליון שקל

בנוסף, משרד האוצר יעביר למשרד הרווחה תוספת של כ-150 מיליון שקל לתקציב 2015 ■ בסך הכל, מדובר על גידול של כ-810 מיליון שקל

http://www.themarker.com/news/1.2701940

תקציב משרד הרווחה יגדל בשנת 2016 בכ-660 מיליון שקל, כש-60 מיליון שקל מהסכום מיועדים ליישום ההסכם בין המדינה להסתדרות על העסקה ישירה של עובדי קבלן. בנוסף, משרד האוצר יעביר למשרד הרווחה תוספת של כ-150 מיליון שקל לתקציב 2015. בסך הכל, מדובר על גידול של כ-810 מיליון שקל, שחלקו נובע מהצורך לממן תוכניות קודמות והסכמי שכר אליהם המדינה מחויבת.

כמו כן, הצעת התקציב כוללת תקציב של כ-580 מיליון שקל להגדלת קצבאות הבטחת הכנסה לקשישים – שיועברו לתקציב הביטוח הלאומי, הנפרד ממשרד הרווחה. הגידול בקצבאות היה כלול בהצעה המקורית של האוצר, עוד לפני המו"מ הלילי בין שרי הממשלה לנציגי אגף התקציבים.

ח"כ חיים כץ
ח"כ חיים כץאוליבייה פיטוסי

שאר התוספות התקציביות שקיבל משרד הרווחה יממנו תוכניות שונות, בין היתר לשיפור שירותי הרווחה ברשויות המקומיות, הרחבת הטיפול באוטיסטים, פנימיות, ושיפור השירותים לקשישים.

ג'וליה טל

One thought on “משרד הרווחה מתעלל במוגבלים השוהים בהוסטל מעון איל"ן בשכונת גילה ירושלים – 40 מעלות בחום ללא מיזוג

  1. דוברות איל״ן:
    הדברים המוצגים להלן אינם נכונים. במעון גילה הותקנו מזגנים, אין קשר בין ההאשמות המוטחות בכתבה לבין המציאות. לא נותר לנו אלא לראות את הדברים המיוחסים כהוצאת דיבה ואם פוסט זה לא יוסר במיידי, ננקוט בהתאם.
    תגובת המערכת:
    חבורת נוכלים. אתם מוזמנים לתבוע.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.