משרד הרווחה – שיטת השנור מסבל המוחלשים

Spread the love

משרד הרווחה – שיטת השנור מסבל המוחלשים

התסריט הזה חוזר מדי שנה: מוזיקת שואה ותמונות קשישים בתור לקבלת מזון, גורמים לנו להזיל דמעה ולפתוח את הארנק.

אבל משרד הרווחה, שיוצא נגד הניצול הציני של הנזקקים – הוא זה שנהנה מהכסף שמגייסות לא מעט עמותות.

חיים ריבלין, מחדשות ערוץ 2 (05.4.12)  מסביר איך הפכה 'הקרן לידידות' לקופה ב' של הממשלה, ולמה צדקה אינה מדיניות.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=ajNff3utskM]

שר הרווחה משה כחלון  טוען כי לא מעט עמותות חסד משתמשות בתמונות המשפילות של קשישים נאנקים בתור הארוך לקבלת מזון כדי ללחוץ לנו על בלוטות הרגש ולגרום לנו לפתוח את הכיס. אולם המשחק הכפול של משה כחלון, בא לידי ביטוי בהתנהלותו במועצה מקומית ירוחם, שם נתן משרד הרווחה הוראה, לקחת ממשפחות נזקקות את כל תלושי המזון שקיבלו מהקרן לידידות, מתנת חג פסח, לצורך תשלום "חוב" של המשפחות הנזקקות על מועדונית של ילדיהם.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=swml5j0MZw8&feature=relmfu]

בכך הכשיל משרד הרווחה במכוון משפחות נזקקות מירוחם, לחגוג את ערב חג הפסח עם ילדיהם, וגרם למשפחות הנזקקות מפח נפש גדול.

יודגש כי שר הרווחה משה כחלון, איננו נפגש עם אזרחים, ומסרב בכל תוקף לכל פגישה עם נזקקים לדון על מצוקותיהם, כך שאיננו מבין את המושג רעב או עוני.

השר כחלון מתגורר בשכונת יוקרה בעתלית בבית תלת-מפלסי, והוא אחראי על פירוק רבבות משפחות במדינת ישראל בשל מדיניות הפושעת של פקידות הסעד במשרד הרווחה להפריד בין הורים לילדיהם, בלי שום סיבה. פשוטו כמשמעו.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=nTDpGVVggCE&feature=relmfu]

התמונות שמוצגות באתר הקרן לידידות בארצות הברית מדגימות כיצד משווק העוני הישראלי לנוצרים האוונגליסטים: מוסיקת שואה ותיאורי זוועה של עוני ורעב עושים את העבודה: 85 מיליון דולר, זה הסכום שגייס הרב יחיאל אקשטיין נשיא הקרן לידידות, רק השנה. ומי ייהנה מהכסף הזה? משרד הרווחה.

אותו משרד שיוצא נגד הניצול הציני של הנזקקים. הקרן לידידות מחלקת כספים למחלקות הרווחה ברשויות המקומיות, לבתי חולים, אפילו למשרד להגנת העורף, לבניית מקלטים. הקרן לידידות הפכה לקופה ב' של הממשלה, מה שמאפשר לה לממשלה להסיר אחריות מיותר ויותר חלקים בחיינו.

זה לא הופיע במצגת הטאבלט של נתניהו, אבל על פי נתוני oecd, שיעור העניים בישראל הוא מהגבוהים במדינות המערב, כך גם שיעור אי השוויון. בסרטוני האנימציה שמפיקה לשכת ראש הממשלה מצבנו מעולם לא היה טוב יותר, אבל המציאות בשטח מלמדת שהתורים לחלוקת מזון רק מתארכים משנה לשנה, ויש בהם לא מעט אנשים עובדים, שלא מצליחים להרים ראש מעל למים. ואיפה המדינה?

צדקה אינה מדיניות, "שנור" אינו תחליף לתכנית עבודה למלחמה בעוני – תכנית שעוד לא נכתבה בשום טאבלט ולא הוצגה באף מסיבת עיתונאים.

קישור:

לכחלון מפריע רק הצילום, לא העוני

שמוליק צ'יצ'ק, ynet, 07.4.12

הממשלה הגדולה בתולדות ישראל גם יצרה עוני וגם התנערה ממנו באמצעות ההפרטה. עכשיו מה שמפריע לשר הרווחה זה צילום חלוקת המזון. אולי עדיף שיטפל בבעיה עצמה?

שר הרווחה, משה כחלון, תקף השבוע את עמותות הסיוע שמחלקות מזון למוחלשים בחברה הישראלית. למר כחלון הפריע מאוד שמצלמים את התור הארוך של עניים הנאלצים להיזקק לתרומות מזון לפני החג. הפריע לו דווקא הצילום של הנזקקים. כן הנזקקים שהוא, חבריו וקודמיו יצרו והגדילו את מספרם יותר ויותר מחג לחג.

לא נוח לשר הרווחה שלנו שאנחנו נראה את התמונות הללו. אולי השר כחלון חושב שאם לא יפרסמו תמונות של עניים, הוא יצליח לשכנע את הציבור שהם לא קיימים בכלל, כמאמר היועץ הפוליטי "מה שלא פורסם, לא קיים". לא עלה בדעתו של שר הרווחה שלנו שכדי למנוע את הצילום, שכה מפריע לו, יש לטפל בעוני. ומי אמור לטפל בכך? כן, הוא עצמו בדיוק.

כחלון, אם רק היית עושה את עבודתך כשר רווחה ואם רק ממשלתך האנטי-חברתית הייתה פועלת הפוך לחלוטין, יכולת למנוע את התמונות שמפריעות לך. העמותות קמו כדי למלא את החסר, למלא את מה שכחלון וחבריו לממשלה לא עושים ולא עשו במשך יותר מדי שנים. יותר מכך, הממשלות רק הגדילו את מספר העניים ואת הפערים החברתיים, וכחטא על פשע הוסיפו והפריטו את שירותי הרווחה. גם יצרו עוני וגם התנערו מהטיפול בו. הן הותירו את הטיפול במוחלשים, שהם עצמם יצרו והפקירו, לעמותות הסיוע. אותן עמותות שעכשיו משה כחלון מעז לבקר.

 

לאחראי על הנושא בממשלה האנטי-חברתית שלנו, שר הרווחה הכושל, הפריע דבר נוסף: גובה השכר של מנהלי עמותות הסיוע. הוא טען שיותר מדי כספים, שנתרמו למטרת סיוע לנזקקים, הולכים להוצאות שכר למנהלי העמותות. בשל ההתעניינות של השר כחלון בתלושי השכר האלה, בדקתי גם אני את הסכומים, אך גם תלושי שכר אחרים. סליחה, מר כחלון, אבל כמה אתה מרוויח על חשבוננו? מה המשכורת שלך בתור שר מכספי המסים שאנו משלמים? התשובה היא שהשר כחלון משתכר יותר ממנהלי עמותות הסיוע. בנוסף, לעומת מנהלי עמותות הסיוע, עבודתו של השר כחלון לא מועילה לציבור ולמוחלשים בחברה.

מר כחלון, גם לכסף שמשולם לך יש לו מטרה: שתשרת את הציבור, שתדאג למוחלשים, שבאמת לא נראה את אותם תורים ארוכים לפני כל חג לחלוקת מזון (ולא רק משום שהשר הנחה לא לצלם). כנציג הממשלה הגדולה ביותר בתולדות ישראל, 39 שרים וסגני שרים (!), שמבזבזים את כספי משלם המסים כדי לדאוג ללשכות מנופחות ומיותרות, לא הייתי מעז כמוך להשמיע ביקורת חצופה כל כך. נראה שיש להזכיר לכחלון ולחבריו שהמסים שלנו נועדו כדי לשרת את כלל הציבור, ולא רק כדי לדאוג לחבריהם הטייקונים, לאינטרסים של ראשי החרדים, לממן ממסד רבני מסואב ואת ההתנחלויות.

 

והערה אחרונה לסיום שכדאי לתת עליה את הדעת: רק במדינה שבה חלק מהתקשורת נשלט על-ידי השלטון וחלקה מפוחדת ומשתפת-פעולה עם השלטון, רק במדינה שבה הדימוי התקשורתי חשוב יותר מהמעשים בפועל של השר – רק במדינה כזאת השר כחלון יכול לומר את הדברים המקוממים האלה ועדיין לזכות בחיבוק תקשורתי, בדימוי "חברתי" ללא קשר למציאות ובמעמד ציבורי מכובד.

 שמוליק צ'יצ'ק, איש חינוך ופעיל חברתי.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=x1E9vTPwrIw]

salome

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.