האמא נירית יעקובסון: "האבא הרביץ ואיים. הגנתי על חייו של בני"

האמא נירית יעקובסון: "האבא הרביץ ואיים. הגנתי על חייו של בני"
האמא נירית יעקובסון
Spread the love

נירית יעקובסון נעלמה עם בנה בן העשר במשך שמונה חודשים, במהלכם הסתתרה בקהילה חרדית מפני אביו – עו"ד שבעבר עבד בפרקליטות המדינה. בריאיון במעצר בית סיפרה שפעלה מחוסר ברירה: "הוא היה חוזר עם כוויות ופציעות אחרי בילויים איתו".

יוסי אלי ואבי אשכנזי, http://news.walla.co.il/item/2919596

נירית יעקובסון ברחה יחד עם בנה בן העשר והסתתרה במשך שמונה חודשים בסביבה חרדית. הסיבה, לטענתה, היא ניסיון להגן עליו מפני אביו – עו"ד רותם שגיא, שעבד בעבר בפרקליטות המדינה וכיום במגזר הפרטי – שהכה אותו באופן עקבי. "התעלמות רצינית של המערכת גרמה לי בלית ברירה להביא את הילד למקום מבטחים, לאחר אלימות מתמשכת מצד האב", היא מסבירה את בריאיון מיוחד לוואלה! NEWS בבית אחותה ביישוב הפסטורלי יד חנה שבעמק חפר, שם היא מרצה מעצר בית לאחר שהסגירה את עצמה למשטרה ביום חמישי האחרון.

יעקובסון בת ה-48 סיפרה כי מערכת היחסים בין השניים ידעה ימים יפים יותר. "הכרנו בשנת 2002, ובהתחלה הוא עשה רושם חיובי", אמרה. לאחר לידתה בנה, היא אומרת, התגלו פניו האמיתיות של שגיא. "החלה מסכת של אלימות. כשנכנסתי להריון, הוא הפציר בי לעשות הפלה. לאחר הלידה הוא סירב להכיר בו. חשבתי שיהיה חשוב שלילד יהיה אבא, אז ביקשתי ממנו להכיר בילד. רק כעבור חצי שנה מאז הלידה הוא החליט שהוא רוצה אותו, אבל הוא לא קיבל אותו בצורה שלמה".

"כשלילד טוב, גם לי טוב". יעקובסון במעצר בית (צילום: שלומי גבאי)

האמא נירית יעקובסון. הגנתי על חייו של בני
האמא נירית יעקובסון. הגנתי על חייו של בני

לדבריה, הסימנים הלכו והתרבו ככל שהילד התבגר. "פעם אחת הוא הגיע לגן והגננת שאלה 'מי אתה?', הוא הכחיש בכלל שהוא אבא של הילד. זה החריף. הוא החל במסכת תביעות בבקשה שאני יורחק מהילד, והחל לנקוט אלימות, בעיקר כלפי הילד. אני לא ביקשתי ממנו מזונות ולא שום דבר. בסך הכול אמרתי לו 'תבוא לבקר את הילד, תיקח את הילד מתי שאתה רוצה'. מבחינתי, כשלילד טוב, גם לי טוב".

בשלב מסוים, מספרת יעקובסון, היא החלה לשים לב לפציעות על גופו של בנה לאחר שבן זוגה היה מבלה אתו. "הוא היה חוזר עם כוויות ופצעים בפנים. כשראיתי שזה הופך להיות סדרתי, הגשתי תלונות למשטרה", סיפרה.

בשנת 2013 נחקר האב במשטרה לאחר הגשת תלונה בחשד להתעללות בחסר ישע.

"התפקיד שלי בתור הורה הוא לחנך את הבן שלי וללמד אותו מה נכון לומר", סיפר אז שגיא למשטרה.

"כעסתי עליו שכינה אותי 'שמן', אמרתי לו מה אפשר להגיד לאנשים ומה אי אפשר".

חקירת האב: "הרבצתי לו בכאילו"

החוקר: "הבן שלך טוען שכשאתה רוחץ אותו, אתה עושה לו חזק בגב וביד ונותן לו כאפות בגב".

רותם שגיא: "מדובר בכאילו ולא מכות אמיתיות, אין שום דבר של מכות".

החוקר: "הילד טוען שהוא הרכיב לגו בחלון כי על הרצפה זה לא הצליח והענשת אותו. 50 שעות הוא ישב בעונש".

שגיא: "את הסיפור עם הלגו אני לא מכיר. אני רוצה להגיד באופן כללי – הוא מקבל מעט מאוד עונשים בבית שלו. העונשים הם שני סוגים: האחד לא לשחק בווי (קונסולת המשחקים Wii), והשני ללכת לחדר למספר דקות, שלא מגיעות לעשר דקות".

למרות התנערותו של שגיא מהטענות לאלימות כלפי בנו, לאורך כל העדות שנלקחה מהילד תואר כיצד אביו "צורח כל הזמן". לדברי הילד, "הוא הרביץ לי עם הסבון במקלחת וצרחתי. הוא גם שם אותי שעות בחדר".

השיא, לטענת האם, התרחש בחג החנוכה בשנה שעברה.

"הוא הכניס אותו לחדר חשוך ואסר עליו לעשות צרכים. כאשר הילד אמר לו שהוא צריך להתפנות, הוא סירב, לקח חנוכייה שהילד עשה בעמל רב בבית הספר – וניפץ אותה. הוא גם איים לזרוק אותו מהחלון. הוא איש גדול, אימתני וכל פעם שהילד סירב לבוא איתו, הוא פשוט משך אותו בכוח. פעם אחת הוא סחב אותו בכל בית הספר עם הילקוט במסדרון".

תקרית נוספת אירעה במהלך טקס סיום בית הספר היסודי של הבן בשנה שעברה, אז נכחו גם חבריו לכיתה של הילד, צוות בית הספר, הסבתא ויעקובסון. שגיא תועד אומר לסבתא, קשישה כבת 80 שמתמודדת עם מחלת הסרטן, מלים קשות: "טמבלית, תעופי מפה מפגרת". לאחר מכן, הוא פנה ליעקובסון וצרח: "את לא מטורפת, את גם מטומטמת". לאחר מכן הפנה את כעסו לעבר הבן ואמר לו באכזריות: "אימא לא רוצה את טובתך", "אימא מעורערת בנפשה", "אימא שלך מטורללת", "אימא והמשפחה הרקובה שלה" ו"אצלנו במשפחה קוראים להם הקוקייה".

לדברי יעקובסון, בכל פעם שהיא פנתה לבית המשפט לסיוע היא נתקלה בחומה בצורה. כאשר ביקשה להוציא צווי הרחקה, אלו הוצאו באופן זמני בלבד. זאת ועוד, לטענתה, המשמורת הבלעדית שונתה למשמורת משותפת. "הוא מספר ומתהדר כל הזמן שהוא פרקליט בפרקליטות המדינה", המשיכה יעקובסון, "הוא איים על כל הסובבים אותו".

את הסיבה ל"חטיפה", כפי שהגדירו זאת במשטרה, מסבירה יעקובסון בפשטות: "לאחר האירוע שבו הוא צעק על הילד בכיתה, הילד התחיל לבכות ולצרוח. אני לא ידעתי מה לעשות. יש צו של בית משפט שהאלימות שהפעיל האבא היא 'סבירה', אבל הילד שהיה צריך ללכת לאביו סירב ובכה. הילד עצמו כבר בוגר, כמה אפשר להכריח אותו להגיע למקום שלא מספק לו הגנה? לא הייתה לי ברירה. חשבתי להגן על החיים שלו ולקחת אותו למקום מבטחים ולהגן עליו".

"לא ביקשתי מזונות, רק אמרתי לו תבוא לבקר את הילד". נירית יעקובסון (צילום: שלומי גבאי)

הוא הלך למסגרת במשך כל אותה התקופה?

"הוא לא הלך למסגרת, אבל קיבל חינוך ביתי. הבאתי לו את כל החומר שנלמד בבית הספר. הוא עשה חוברות של שנה מעל, עשה כל מה שתלמיד רגיל לעשות: שיחק שחמט, פתר חוברות מתמטיקה, ספורט, הכול".

כעת, לאחר שהסגירה את עצמה למשטרה, נאלצת יעקובסון להסתדר ללא בנה, ששוהה בחזקת אביו. "הוא חשף אותי, ואין לי ברירה אלא להגיב", סיפרה. "אני מקווה שזה יסתיים מהר".

עו"ד יערה רשף, באת כוחה של יעקובסון, סיפרה בתגובה: "נירית ובנה נקלעו למצב איום ונורא, שבו הבן עמד בסירובו שלא להיות בכל סוג של קשר עם אביו בשל טענות קשות של אלימות, שהיו מגובות בחוות דעת רפואיות חוזרות ונשנות, לרבות חקירת ילדים קשה וכואבת.

"בצעד נואש, של לביאה המבקשת להגן על גוריה, בחרה נירית לבצע מעשה של ייאוש על מנת להגן על חיי בנה וחייה שלה, שהיו בסכנה. נירית לא חטפה את בנה, מבחינה משפטית היא האפוטרופסית הטבעית של בנה ולכל היותר הפרה הוראה חוקית ותו לא. לא בכדי קבעה המשטרה כי לנירית אין מסוכנות כלפי בנה, ולא בכדי לא מצאה המשטרה לנכון לבקש את מעצרה מאחורי סורג ובריח. מסתמן כי תיק החקירה ייסגר במהרה ללא כתב אישום, וטוב שכך".

בן הזוג לשעבר של נירית יעקובסון מאיים

salome

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.