לוּפ ביורוקרטי || בתוך ועדות הערר של ביטוח לאומי

לוּפ ביורוקרטי || בתוך ועדות הערר של ביטוח לאומי
המוסד לביטוח לאומי
Spread the love

לוּפ ביורוקרטי || בתוך ועדות הערר של ביטוח לאומי, טל לאור , הארץ , ינואר 2014

נאמר שהוועדה הרפואית של הביטוח הלאומי דחתה את תביעתכם. נאמר שהחלטתם לערער. עד כמה תופתעו לגלות בערעור שלכם ידונו 
רופאים שמקבלים את המשכורת שלהם מהביטוח הלאומי?

הדרך לקבלת זכאות לגמלה סיעודית במוסד לביטוח הלאומי אינה פשוטה וטומנת בחובה תלאות ביורוקרטיות רבות. אחת מאבני הדרך המרכזיות במסלול הזכאות היא הוועדות הרפואיות של המוסד, שתפקידן לבחון את מצבם הרפואי והסיעודי של התובעים. אם הוועדה אינה מקבלת את תביעת הפונה, קיימת אפשרות לפנות לוועדת עררים לעניינים רפואיים, מעין ערכאת סמכות עליונה, שיכולה לשנות את ההחלטה, להותירה על כנה או להחזיר את התלונה בחזרה אל הוועדה הספציפית. אבל ועדת הערר אינה גוף חיצוני, ניטרלי ונטול פניות הבא לשרת את טובת הציבור כפי שאולי דמיינתם.

ועדות הערר לעניינים רפואיים פועלות מתוקף חוק הביטוח הלאומי (נוסח משולב) התשנ"ה — 1995, ותקנות הביטוח הלאומי, והן דנות במאות מקרים מדי שנה. שלושת חברי הוועדה, רופאים במקצועם, נבחרים על ידי המוסד לביטוח לאומי עצמו, והוועדות ממוקמות בתוך מבני המוסד לביטוח לאומי. גם את המשכורת של הרופאים היושבים בוועדת הערר משלם הביטוח הלאומי.

"יש פה מצב הזוי שוועדת ערעורים, שאמורה להיות גוף שיפוטי, נקי ושקול, היא בעצם חלק מהארגון עצמו וכפופה אליו ואל האינטרסים שלו", אומרת מרים דהן, אשר הופנתה בחודש שעבר לוועדת ערר לעניינים רפואיים בביטוח הלאומי בעקבות תביעה שהגישה ונדחתה חלקית. "כל הזמן מדברים על האינטרסים הכפולים של הוועדות הרפואיות הרגילות והרופאים שיושבים בהן, בעוד העניין השערורייתי ביותר זה ועדות הערר עצמן".

"ועדות הערר לעניינים רפואיים אמורות להיות גוף נפרד שיושב כערכאת ערעור על החלטות המוסד, אולם בפועל הן יושבות פיזית בתוך המוסד וגם מקבלות הוראות ממנו", אומרת עו"ד רוני רוטלר, מהקליניקה לזכויות לאנשים עם מוגבלויות בפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר־אילן, המייצגת מקרים רבים מול ועדות הערר של המוסד לביטוח לאומי.

יש לציין כי על החלטת ועדות הערר ניתן לערער לבית הדין האזורי לעבודה, אך מטעמי ביורוקרטיה ועייפות החומר והנפש מרבית הקובלנות אינן שורדות את הדרך עד לחוליה האחרונה בשרשרת הערעור המסועפת. מהביטוח הלאומי נמסר בתגובה: "הרופאים בוועדות הרפואיות הנם מומחים בתחומם ועצמאים  בהחלטותיהם. ההתייחסות לנבדקים הנה אובייקטיבית ומקצועית ואחוזי הנכות נקבעים בהתאם. עם זאת, בביטוח הלאומי סבורים שיש מקום להוציא את הוועדות לעררים מחוץ לכותלי הביטוח הלאומי ושיהיו תחת גוף אחר ואכן מהלך כזה החל לפני כמה חודשים"

salome

One thought on “לוּפ ביורוקרטי || בתוך ועדות הערר של ביטוח לאומי

 1. harona Gal‎‏ שיתפה את ה‏סטטוס‏ של ‏עדויות נפגעי פעולות משרד הרווחה‏.
  לפני 10 דקות
  http://lirongo.wordpress.com/הסכם-שתיקה/
  לשרונה שלום רב! אנחנו בקשר כבר מספר חודשים כאשר היוזמה הייתה בהחלט שלי [מקבלת תשלום מהקיבוץ] ועדיין אני מוכנה להיות לצידך ולפעול \לעזור כל הזמן על פי הצרכים שלך \שלכם

  הקושי הוא שאת לעיתים קרובות מנתקת מגע ,כועסת ולא משתפת פעולה , [מסרבת לנושא החברות וזכויותי – אין סיכוי ] כך מפסידים זמן ויכולת עשייה .

  אשמח מאוד להמשיך בקשר איתך ולהיות איש הקשר שלך מול מוסדות הקיבוץ ,

  [כבר 8 חודשים ולא השתנה הרבה חוץ ממרזב וגינון שחויבנו ב1400 על עבודת 3 שעות 3 עובדים תוקן ל600 ]

  למען שיפור מצב הבית לאפשר לך לעומר והילדים תנאי חיים טובים יותר !

  [16שנה חיים בקיבוץ ולאף אחד לא אכפת שאנחנו חיים ללא דלתות לללא ארונות בדירה מלאה עובש ורטיבות בתנאים קשים בעיות בחשמל ומים חמים אנו מנסים לתקן והשקענו בדירה הוספנו שני חדרים מטבחים דוד שמש פרגולה המגשרת דינה הבטיחה שהמזכיר רוצה לעזור שיפוץ הדירה בדלתות ארונות ותיקון המקלחת במשך 8 חודשים ולפני שבוע הגיעה עם בשורות טובות ביקשה קבלות ישנות של מה שעשינו ? ואמרה שיתנו לנו בתמורה כסף למקלחת והלוואה לדלתות וארונות ]

  אי לכך אתם נדרשים לשתף פעולה למען להגיע למטרות שאתם הצבתם .ניתן ורצויי שניפגש שלושתנו{ את עומר ואני} עם רונן שמחה המזכיר על מנת להגיע להסכמות

  הכבוד רב
  דינה פורמן
  העתק :רונן שמחה מזכיר

  במשך 8 חודשים ניסתה לשכנע אותי להוריד את תביעתי לרשם , שכנעה אותי ללכת ללמוד לעשות שוב רשיון לנסות לשכנע שמדובר באנשים טובים הבטיחה הבטחות שהמזכיר רוצה לעזור בדלתות ארונות ותיקון המקלחת בזמן שהשקענו השנה בדירה 40 אלף במטבח צנרת ברזים ריצוף ואיטום הקיבוץ השקיע במרזב 4000 ונקיון וגינון 600 החלפת גומיות מקרר 120הגומיות נקנו על ידינו בדיקת המקלחת רטיבות 1000ש"ח
  המגשרת משוחחת עם גורמים חינוכים ללא אישורנו והסכמתנו כולל ילדינו
  לכבוד
  גב' דינה פורמן, עו"ס
  למסירה ביד

  ג.נ.,

  הנדון: סיכום דרישות משפחת גל

  בהמשך לשיחתנו הטלפונית מהיום, הנני להעלות את עיקרי דרישתנו על הכתב, כדלקמן:

  הכרה רטרואקטיבית בשרונה כחברת קיבוץ ולא כפי שמציע הקיבוץ להעלות היום להצבעה בקשה להכרה בשרונה כחברה.

  החזר כספי מלא על כל התקופה שמיום ההכרה ועד היום וזאת בהתאם לגבייה מכל החברים.

  להשוות את מלוא הזכויות והחובות שלנו כפי המגיעות לכל משפחת חברים אחרת בקיבוץ. לרבות כל נושא הדיור (שיפוץ הדירה או דיור ראוי אחר).

  על טיפולך המהיר אודה.

  שרונה גל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.